Naše služby
Dotace z EU jsou velmi komplexní a není možné běžně obsáhnout celou agendu. Naše společnost se zaměřuje na kompletní projektové žádosti k financování z Evropských strukturálních a investičních fondů, konkrétně pak:
• Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost – řízeného Ministerstvem průmyslu a obchodu (OPPIPK).
• Operační program Výzkum, vývoj a vzdělání – řízeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (OP VVV).
• Operační program Životní prostředí – řízeného Ministerstvem životního prostředí (OP ŽP).
• Integrovaný regionální operační program – řízený Ministerstvem pro místní rozvoj (IROP).
• Operační program Praha – pól růstu ČR – řízený Magistrátem hlavního města Prahy (OP PPR).
Orientovat se v nabídce dotačních programů Evropské unie, zamyslet se nad vhodností daných výzev pro své záměry a poměřit je s jejich riziky až po podání žádosti o dotaci EU není zrovna jednoduchý proces. Dovolujeme si Vám proto v oblastí získávání grantů a dotací z EU nabídnout odborné poradenství. Náš konzultační servis nabízí:
- představení dotačních možností, posouzení plánu a aktivit k čerpání dotace pro váš záměr;
- pomoc s přípravou žádosti o dotaci, včetně sestavení požadovaných příloh a následnou administrací celého projektu;
- asistenci při přípravě zakázek malého rozsahu;
- podporu v době udržitelnosti projektu.
Dotační poradenství pro váš záměr.
Naším cílem je najít pro Vás, co nejvhodnější dotační titul a vyhodnotit, zda máte reálnou šanci na získání dotace, ať již se rozhodnete podat si žádost sami, nebo s naší pomocí. Jsme tu pro Vás připraveni pomoc s:
- s výběrem správného dotačního programu pro Váš projekt;
- přesným definováním projektového záměru vyplývajícího z analýzy potřeb;
- přípravou předběžného orientačního rozpočtu projektu;
- návrhem klíčových aktivit projektu;
- návrhem předběžného časového harmonogramu;
- doporučení závazných ukazatelů a vhodných monitorovacích indikátorů;
- optimalizací výše čerpání dotace;
- komunikací s poskytovatelem dotace před zahájením projektu.
Příprava žádosti o dotaci EU, včetně následné administrace celého projektu.
Jsme připraveni Vám pomoci i jak s přípravou žádosti o dotaci EU, tak případnou administrací projektu po dobu jeho realizace. Rádi Vám pomůžeme s:
- zajištěním sestavení žádosti o dotaci EU;
- vypracováním studie proveditelnosti;
- kompletací povinných příloh projektové žádosti;
- nastavením řízení rozpočtu;
- organizací podmínek pro publicitu projektu;
- nastavením monitorovacích indikátorů;
- řízením a zajišťováním změn harmonogramu projektu;
- vyplněním elektronického formuláře ISKAP 2014+ či jiné elektronické žádosti;
- informováním poskytovatele o všech změnách projektu;
- zpracováním žádostí o změnu podmínek;
- kontrolou a naplňováním monitorovacích indikátorů;
- kontrolou dodržování podmínek realizace projektu vč. Publicity;
- kontrolou účetních dokladů projektu a věcných dokladů projektu pro žádost o platbu;
- zpracováním průběžných monitorovacích zpráv;
- zpracováním závěrečné monitorovací zprávy projektu;
- nastavením a kontrolou archivace dokumentů;
- komunikací s příslušnými orgány státní správy;
- komunikací s poskytovatelem v průběhu realizace projektu.
Asistence při přípravě zakázek malého rozsahu.
Správný postup při výběrovém řízení je jednou z nejdůležitějších součástí projektu, která podléhá důsledné kontrole jak řídícího orgánu, tak ze strany EU. Nejen z těchto důvodů doporučujeme využít našich zkušeností a asistence při zajištění kompletního a bezchybného průběhu výběrového řízení.
Podpora v době udržitelnosti projektu.
Po ukončení projektu většinou Vaše zodpovědnost směrem k poskytovateli dotace nekončí. Většina projektů má požadavek na tzv. udržitelnost projektu, tedy dobu kdy aktivita či předmět vytvořený v projektu musí být v plánovaném rozsahu nadále fungovat a být zachován. Minimální doba udržitelnosti projektu se v projektech je zpravidla stanovována na 3 nebo 5 let od poslední platby, která je stanovena v právním aktu o poskytnutí dotace. V této době je nutné monitorovat cíle projektu. K tomuto účelu slouží tzv. monitorovací zprávy v době udržitelnosti, kde je poskytovatelem sledováno, zda projekt funguje i po jeho zrealizování. Proto je zapotřebí v daném období zajišťovat i nadále s čímž jsme Vám připraveni také pomáhat:
- zpracování zpráv o realizaci projektu;
- hlášení podstatných změn poskytovateli dotace;
- komunikace s poskytovatelem v průběhu udržitelnosti projektu;
- archivace dokumentace projektu.
Často kladené dotazy
Komu jsou dotace určené?
- U dotací se žadatelé rozlišují na dva základní sektory, které mohou o ně žádat – soukromý a veřejný sektor. Konkrétní podmínky pak určuje každý dotační program a lze je nalézt při jejich zveřejnění v tzv. výzvě. O dotace mohou žádat podniky všech velikostí (malé, střední i velké podniky). Podstatná část pro soukromý sektor směřuje na podporu malých a středních podniků dotace pro firmy. Dotace pro veřejný sektor jsou pak zaměřená na kraje, města, obce, různé příspěvkové organizace, výzkumná centra aj.
Kde se mohu dozvědět o nabídkách dotací?
- Veškeré informace je možné dohledat na internetu, nicméně toto prostředí je doslova zaplaveno komerčními nabídkami a sděleními, které často nevedou k hledaným informacím. Je tedy nutné vyhledat přímo stránky poskytovatele dotace, kterým jsou většinou ministerstva, jako např. MŠMT, MMR, MPO, MŽP apod. Nebo se můžete obrátit na nás a my Vám pomůžeme s vyhledáním vhodné dotační výzvy.
Kdy je vhodné žádat o dotaci?
- Dotační projekty jsou zaměřené hlavně na budoucí projekty. Zpětné zažádání o dotaci na již proběhlé nebo již započaté aktivity či investice je až na vybrané výjimky nemožné. Pokud není vhodná dotační výzva aktuálně otevřená a neprobíhá příjem žádostí, není zapotřebí být smutní. Je možné si projekt o to lépe a v klidu připravit do další dotační výzvy. Poskytovatelé dotací totiž většinou dotační výzvy zpravidla opakují a vyhlašují je jedenkrát do roka.
Je zapotřebí před podáním žádosti mít u konkrétní představu o svém projektovém záměru?
- Představu byste měli mít alespoň rámcovou, nebo-li měli byste mít ujasněné v jaké orientační výši budou náklady projektu, odhad časového harmonogramu, způsob financování Vaší spoluúčasti. Ostatní detaily budou projednány v rámci osobních konzultací a případně přípravy žádosti.
Jak je možné žádat o dotaci?
- Je důležité si nastudovat podmínky dané výzvy, včetně všech jejích příloh. Vyčkat na příjem žádostí, vytvořit žádost o dotaci, ke které připojujete projektovou dokumentaci a potřebné dokumenty vztahující se k dané výzvě. Pokud si nejste jistí s podáním žádosti, nebo se Vám bude zdát složitá, můžete se s důvěrou obrátit na nás.
S jakými riziky je možné se u dotačních projektů setkat?
- Do doby schválení žádosti poskytovatelem a Vaším přijetím dotace hrozí jen riziko marné investice do přípravy žádosti tj. čas vašich zaměstnanců, náklady konzultantské firmy, posudky, studie, náklady na projektovou dokumentaci apod. Po schválení a akceptaci podmínek dotace pak je zde hrozí hlavně riziko u neoprávněného čerpáním dotace a to v případě, že budou porušena pravidla konkrétní dotace. Nejčastější problémy se týkají správnosti výběrového řízení. Pokud budete ale projekt realizovat podle akceptovaných podmínek, pak díky dnes již většinou u poskytovatelů kvalitně nastaveným kontrolních mechanizmům byste neměli mít obavy z realizace Vašeho projektu.
Jakou výši dotace je možné získat?
- Záleží na jednotlivých programech, každý řídící orgán, který vypisuje daný operační program, si určuje výši poskytované podpory individuálně. Je ale zapotřebí počítat s tím, že čím vyšší dotaci je možné získat, tím vyšší bude i požadována Vaše finanční spoluúčast na projektu.
Co si máme představit pod pojmem veřejná podpora?
- Veřejnou podporou se rozumí každá podpora poskytnutá v jakékoli formě státem nebo ze státních prostředků, která narušuje nebo může narušit hospodářskou soutěž tím, že zvýhodňuje určité podniky nebo určitá odvětví výroby a pokud ovlivňuje obchod mezi členskými státy. Podpora, která splňuje výše uvedená kritéria, je neslučitelná se společným trhem a tedy zakázaná. V některých specifických případech je možné získat výjimky z obecných zákazů poskytování veřejné podpory a to na základě tzv. blokových výjimek.
Co znamená, když u výzvy je uvedeno, že financování probíhá ex - ante?
- Jedná se o nejvýhodnější způsob financování projektu pro žadatele. Financování ex ante znamená, že příjemce obdrží platbu předem (zpravidla po uzavření právního aktu o poskytnutí / převodu podpory), než doloží jakýkoliv výstup / aktivitu projektu. Takto poskytnutou zálohovou platbu následně příjemce vyúčtuje.
Jak probíhá financování projektu u dotace způsobem ex - post?
- Proplacení způsobilých výdajů u takováto dotace probíhají až po realizaci daného projektu či jeho dílčí etapy. Příjemce musí nejprve zafinancovat projekt z vlastních nebo jiných zdrojů.
Co znamená pojem podpora de minimis?
- Pokud ve výzvě narazíte na tento pojem, znamená to, že se jedná o podporu malého rozsahu, kdy podnikatel po tříleté období nesmí obdržet dotace od jiných poskytovatelů v souhrnném součtu převyšujícím 200 tisíc euro (celkem).
Naše služby
Kontaktujte nás
Volejte:
739 044 375
E-mail:
kuchar.filip@fkcommercium.cz
Adresa:
Kolmá 440, 273 61 Velká Dobrá
Bankovní spojení:
102 106 76 71 / 5500